SLD Sport

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei după ce a învins-o pe Atletico Madrid la loviturile de departajare cu 4-1. Scorul în timpul regulamentar a fost 0-0.

După o primă repriză destul de slabă, jocul a luat o altă turnură în partea secundă și au avut ocazii la ambele porți.

Totuși, nicio echipă nu a reușit să marcheze, astfel că meciul a ajuns în prelungiri.
Din minutul 116, Real Madrid a rămas în inferioritate numerică, după ce Valverde a văzut cartonașul roșu pentru un fault în postura de ultim apărător.

Atletico a avut câteva șanse bune de a marca în minutele rămase până la final, dar în cele din urmă soarta finalei s-a decis la loviturile de departajare.

În cele din urmă, Real s-a impus la penaltiuri, după ce Saul și Thomas au ratat pentru Atletico.