Rapid, la răscruce de drumuri. Bergodi: „E cel mai greu moment al carierei”

Cu înfrângeri pe linie în play-off-ul din Superliga României, Rapid încearcă din răsputeri să se redreseze, privind, însă, „lovitură” după „lovitură”. Cel mai recent, giuleștenii s-au văzut învinși acasă, luni, de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, covăsnenii câștigând cu 1-0.

Astfel, „scaunul” antrenorului de 59 de ani se slatină din ce în ce mai mult, după ce presiunea s-a resimșțit din ce în ce mai accentuat în interiorul echipei, Cristiano Bergodi pierzându-și răbdarea la conferința de presă de la finele partidei.
„Un meci incredibil, Am avut ocazii, cu o primă repriză bună, cu multe ocazii mari, dar nu am reuşit să dăm gol. Am avut ocazii şi în a doua repriză. Şi ne-am fi făcut meciul mai uşor dacă am fi marcat în prima repriză. Dezamăgirea e mare pentru că ar fi trebuit să câştigăm. Eu cred că nici o remiză nu era bună, pentru că noi trebuia să câştigăm. Fotbalul se joacă pe goluri şi dacă nu dai gol… Băieţii au pierdut un pic de încredere, e normal. E un dezastru! Am pierdut din luciditate şi ne-au taxat. În rest, nu putem vorbi acum, la cald despre jucători! Trebuie să mergem înainte. Nu e uşor, moralul echipei a scăzut mult. Sunt antrenor până când grupul decide. Un antrenor antrenează şi gata. E cel mai greu moment al carierei mele în România”, a declarat Bergodi, care a avut, inițial, un discurs relaxat.

A răbufnit după o întrebare din sala de conferințe

O întrebare venită din sală l-a făcut să se simtă pus la îndoială și l-a agitat, enervându-l, italianul având reputația unui om calm și cumpătat.
Până acum, Rapid a pierdut toate meciurile din play-off-ul Superligii României: acasă cu Farul Constanța (1-2), în deplasare la CS Universitatea Craiova (2-1), acasă cu CFR Cluj (1-4) și, cel mai recent, acasă cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (0-1). Următorul „test” este, sâmbătă, de la ora 20.30, împotriva lui FCSB, considerat în deplasare și televizat de DigiSport, OrangeSport și PrimaSport.