Presa din Germania exultă după victoria zdrobitoare cu Scoţia: “Petrecere cu goluri!”

Germania a zdrobit Scoţia în meciul de deschidere de la Euro 2024. Nemţii exultă după acest rezultat care le oferă gazdelor un start lansat.

Germania s-a impus fără echivoc în meciul de deschidere de la Euro 2024. A fost 5-1 cu Scoţia, după 3-0 la pauză. Echipa lui Nagelsmann a dominat din primul până în ultimul minut şi obţin cea mai categorică victorie într-un meci de deschidere.

Bild: “Petrecere minunată cu goluri!”

Bild titrează “Petrecere minunată cu goluri în startul Campionatului European”. Nemţii sunt îl al nouălea cer după prestaţia de forţă demonstrată de “Mannschaft” la Munchen:

”Ploaie de goluri în debutul Campionatului nostru European! Echipa noastră a câștigat meciul de deschidere al Campionatului European, după ce au ‘demolat-o’ cu ușurință pe Scoția, scor 5-1.

Această performanță este aproape echivalentă cu un titlu european! Naționala lui Julian Nagelsmann a dominat jocul. O evoluție care ne înlătură toate temerile și grijile față de Campionatul European.

Ultimele îndoieli apărute în urma meciurilor amicale împotriva Ucrainei, scor 0-0, și Greciei, scor 2-1, au dispărut după zece minute!”, scrie BILD.

VEZI ȘI: Echipamentul sportiv destinat echipei naționale olimpice care va participa la Jocurile Olimpice de vară va fi scutit de taxe vamale

Die Welt: “Germania dezlănţuită!”

Die Welt titrează “Germania dezlănţuită” în startul Campionatului European din 2024. Ziarul german scrie că victoria zdrobitoare le dă speranţe fanilor pentru câştigarea Euro 2024:

“Autogolul lui Rudiger nu a detractat impresia generală: Germania are un start de vis la Campionatul European. În meciul inaugural, naţionala a învins cu 5-1 şi a avut o prestaţie convingătoare pe care nu am mai văzut-o demult într-un turneu final”.

Der Spiegel scrie: “Germania începe Euro 2024 cu o victorie inspiraţională în faţa Scoţiei” remarcă uşurinţa cu care au înscris atacanţii gazdelor, care au avut performanţe modeste până la startul turneului final:

“Veseli, încrezători şi reci: Germania s-a prezentat în formă maximă împotriva Scoţiei în primul lor meci din Campionatul European. Atacanţii, atât de slabi la finalizare în ultimele meciuri, au marcat când au vrut în victoria cu 5-1”, scrie cotidianul german.

Sursa: Fanatik.ro