Lista celor 101 de deputați care vor accede în Parlament, potrivit rezultatelor preliminare CEC

Cetățenii Republicii Moldova au ales duminică, 11 iulie, 101 de deputați care să-i reprezinte în Parlamentul de la Chișinău. Potrivit rezultatelor preliminare anunțate de Comisia Electorală Centrală (CEC), în Legislativ vor accede PAS, BECS (PCRM+PSRM) și Partidul Șor, scrie ZdG.md.

Notă: Lista viitorilor deputați (în cazul în care scrutinul va fi declarat valid) este una preliminară, întrucât până la ora redactării acestui text au fost procesate circa 94% din procesele verbale.

PAS

1. Igor Grosu
2. Natalia Gavrilița
3. Mihai Popșoi
4. Sergiu Litvinenco
5. Andrei Spînu
6. Liliana Nicolaescu-Onofrei
7. Doina Gherman
8. Vladimir Bolea
9. Veronica Roșca
10. Lilian Carp
11. Natalia Davidovici
12. Olesea Stamate
13. Larisa Voloh
14. Dan Perciun
15. Ion Groza
16. Virgiliu Pâslariuc
17. Valentina Manic
18. Vasile Șoimaru
19. Dumitru Alaiba
20. Radu Marian
21. Galina Sajin
22. Petru Frunze
23. Oazu Nantoi
24. Vasile Grădinaru
25. Artur Mija
26. Ana Racu
27. Mihail Druță
28. Marcela Adam
29. Adrian Belîi
30. Mariana Cușnir
31. Dumitru Budianschi
32. Alexandr Trubca
33. Oleg Canațui
34. Igor Talmazan
35. Marina Morozova
36. Ersilia Qatrawi
37. Larisa Novac
38. Sergiu Lazarencu
39. Andrian Cheptonar
40. Maria Gonța
41. Boris Marcoci
42. Adrian Băluțel
43. Artemie Cătănoi
44. Ina Coșeru
45. Maria Pancu
46. Ion Șpac
47. Ion Babici
48. Angela Munteanu-Pojoga
49. Victor Spînu
50. Marcela Nistor
51. Rosian Vasiloi
52. Eugeniu Sinchevici
53. Iurie Păsat
54. Gheorghe Ichim
55. Igor Chiriac
56. Iulia Dascălu
57. Efimia Bandalac

BECS

  1. Vladimir Voronin
  2. Igor Dodon
  3. Zinaida Greceanîi
  4. Vlad Bătrîncea
  5. Oleg Reidamn
  6. Bogdat Țîrdea
  7. Alla Dolință
  8. Alla Pillipețcaia
  9. Elena Bodnarenco
  10. Alexandr Suhodolski
  11. Constantin Starîș
  12. Eduard Smirnov
  13. Corneliu Furculiță
  14. Veaceaslv Nigai
  15. Irina Lozovan
  16. Cunețchi Tatiana
  17. Fiodor Găgăuz
  18. Valeriu Muduc
  19. Adela Răileanu
  20. Alla Darovannaia
  21. Vasile Bolea
  22. Odnostalco Vladimir
  23. Inga Sibova
  24. Petru Burduja
  25. Radu Mudreac
  26. Diana Caraman
  27. Chiril Tatarlî
  28. Beleacova Elena
  29. Svetlana Capațînă
  30. Grigore Novac
  31. Nicolai Rusoi
  32. Ivanna Koksal
  33. Adrian Lebedinschi
  34. Alexandr Nesterovschi
  35. Adrian Albu
  36. Gaik Vartanean

Partidul Șor

  1. Ilan Șor
  2. Marina Tauber
  3. Denis Ulanov
  4. Petru Jardan
  5. Reghina Apostolova
  6. Vadim Fotescu
  7. Vladimir Vitiuc
  8. Violeta Ivanov
Previous Post

PAS are majoritatea parlamentară, după 95 la sută de voturi numărate

Next Post

DISTRIBUȚIA MANDATELOR, după procesarea a 99,63%. PAS obține 63 de mandate în Parlamentul de la Chișinău

Related Posts
Total
20
Share